پرتقال
orange
۲۳ آبان ۱۳۹۹

آشنایی با گیک‌ها

جواد اصغری جواد اصغری
0
telegram twitter
آشنایی با گیک‌ها

ابتدا بهتر است به منشا کلمه‌ی گیک (Geek) اشاره کنیم. این موردبه اوایل دهه ۱۹۰۰ زمانی که کارناوال های سیار معروف بودند برمی‌گردد .در این کارناوال‌ها اجرا کننده ای وجود داشت که او را گیک (Geek)می نامیدند . این فرد کارش اجرای کارهای عجیب و غریب و گاهی چندش آور برای سرگرم کردن مردم یک محل بود .

امروزه یک گیک (Geek) کسی است که بسیار باهوش و آگاه حتی در مرحله ای از وسواس فکری در مورد یک موضوع خاص است. گیک (Geek) کسی است که که با رفتار عجیب غریب اش  تعریف میشود ولی معانی دیگری مانند متخصص یا علاقمند رایانه نیز دارد همچنین در بعضی مفاهیم به آن  “رایانه باز” هم میگویند.

تعریف دیگر آن یعنی کسی که بر اساس شور و اشتیاق پیش میرود، مثلا کسی که علاقه شدید به ماشین دارد می گویند ماشین باز. مشخصات بیشتری که میتوان از این دسته آدم ها گفت این است که گیک ها معمولا اجتماعی هستند . جذابیت آنها را در چیزی است  که آن ها را متمایز میکند.

گیک‌ها  اصولا درس و دانشگاه را بیخیال شده‌اند و پی علاقه خود می‌روند. مدیران اغلب شرکت های بزرگ فناوری دنیا، از دسته گیک‌ها به شمار میایند.

 

گیک ها به ندرت از منبع های گنگ و نامفهوم استفاده خواهند کرد .
گیک ها اغلب به جزییات جهان کوچک زندگی علاقمند هستند مانند توجه به موقعیت درحال حاضر شما که بیشتر به یک مقاله خبری یا یک رمان است.ن

یک گیک (Geek) توانایی های اجتماعی معمولی دارد اگر چه آن ها میتوانند پر مدعا و پرگو باشند مخصوصا وقتی مسئله ای در زمینه علاقه‌ها و تعصباتشان اتفاق بیفتد در این صورت به شما اجازه رفتن نمیدهند تا وقتی که مثلا طرز کار فلان چیز ویا سرگذشت فلان کس ویا وجود آمدن فلان قسمت را دقیقا توضیح دهند.
یک حقیقت کلی این است که گیک‌ها میتوانند فکر و ذکر هر کسی را مشغول کنند و یا به عبارت دیگر هر کسی را دوست داشته باشند.

در سراسر جهان شما میتوانید گیک‌ها را در شغل‌ها یا حرفه‌های هنری مثل طراحی سایت، طراحی گرافیک یا طراحی بازی‌ها پیدا کنید..

گیک‌ها روابط اجتماعی خوبی دارند، بازی‌های دسته جمعی بیشتری انجام می‌دهند، به کافه می‌روند و اگر کسی را پیدا کنند که به گجت مورد علاقه آنها، گوشه علاقه‌ای نشان دهد تا وقتی که تمام ابعاد گجت و سن مادربزرگ سازنده اسپیکرهای گجت را نگفته‌اند، بیخیال نخواهند شد.

اگر خود را جزو جامعه گیک‌ها نمی‌دانید، باید نکات مهمی را در برخورد و ارتباط با آنها رعایت کنید:

۱- اگر وارد مکالمه‌ای با آنها می‌شوید، باید قبول کنید که در بیشتر اوقات موضوع جالبی راجع به حرفهای آنها وجود دارد. حتی اگر قادر به درک آن نباشید، بهتر است با رفتارتان به آن اقرار کنید.

۲- تلاش نکنید تا آنها را وارد جامعه کنید. آنها تعریف متفاوتی از جامعه و شهرت برای خود ساخته‌اند.

۳- هرچند ممکن است آنها هم لذت‌های مشابهی مانند نواختن گیتار یا بازی فوتبال داشته باشند و تصور اینکه از کره دیگری آمده‌اند، اشتباه باشد ولی در ارتباط با آنها باید صبر پیشه کنید. آنها به صراحت نظر خود را راجع به شما می‌گویند و از اینکه رفتار شما چیزی جز این باشد، تعجب خواهند کرد.

۴- گیک‌ها از میزان گیک بودن خود به خوبی آگاهند و به آن افتخار می‌کنند. پس بهتر است درجه گیکی آنها را هیچوقت به چالش نکشید.

تعداد افرادی که خود را گیک می‌نامند هر روز در حال افزایش است. عضویت در جامعه‌ای متمایز که زبان و ادبیات مخصوص به خود را دارد و در اکثر مواقع به دنبال تبدیل کردن دنیا به جای بهتری برای زندگی کردن است، می‌تواند دلایل منطقی و روانی بسیاری داشته باشد. سرمایه گذاری تبلیغاتی کشورهای توسعه یافته روی این موضوع و تولید سریال‌های پرطرفداری مانند big bang theory و IT CROWDS نشان از اهمیت فعالیت‌های نسل گیک‌ها دارد.

  نظرات

  مطالب مشابه

  پرتقال

  بهمن 1396 بود که تولید فیلم آموزشی فارسی زبان را شروع کردیم و مفتخریم این روز ها عنوان یکی از بزرگترین و معتبر ترین وب سایت های آموزش ویدئویی کشور از دید شما کاربران عزیز را به خود اختصاص داده ایم. صدها مدرس متخصص و هزاران ویدئو آموزشی با کیفیت برای شما فراهم کرده ایم تا لحظات و خاطرات آینده ساز و آرامش بخشی را با آموزش های ما تجربه کنید.

  درباره پرتقال
  • telegram
  • instagram
  پروانه نشر دیجیتال

  کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به گروه آموزشی پرتقال است. ضوابط حاکم بر وبسایت پرتقال، مبتنی بر قوانین جاری جمهوری اسلامی ایران است.

  Porteqali.com All Rights Reserved. Copyright 2023 ©